czwartek, 13 września 2012

LV.13 [Kraków – Przez Polan i Smoka ,Piłsudzkiego, aż po Zabytyki i Studentów.]



Nosił Kruk historii na skrzydłach swych kilka..
 Część I

Szczerze i…

  Oryginalnie miałem zamiar opisać swe wrażenie i myśli,  dotyczące spontanicznej jednodniowej wycieczki do Krakowa z ma ukochaną złotowłosa, z tą róznicą ze  chciałem zacząć od krótkiego góra 50-słownego wstępu skąd to miasto wzięło swą nazw. Lecz tak się wkręciłem w to ze aż nie mogłem spocząć na wyjaśnieniu samej nazwy tej cudnej krainy Małopolskiej.
Stąd też pomysł i zapał do opisania nie tylko legend i mitów związanych z ó miejscem i architektura, lecz także do do opowiedzenia o jego historii,kataklizmach,i ważnych wydarzeniach historycznych. Oraz pokazania dużej ilości zdjęć w części drugiej. 

… Onomastyczne o legendzie Krakowa.

  Pewnego razu był sobie Król nie wyróżniający się, władający nie za wielką lecz nie za małą wioską będąca poza granicami Ludu Polan. Krainy ówcześnie będącej protoplastą Polski.
Król ów miał tendencje do pokładania wiary w ptaki czarnoskrzydlaste , w tym szczególnie w kruki, przez co pragnął ich przychylności. Oczarowany ich brzemieniem i byciem pobrał od nich słowo opisujące ich krakanie , przez co siebie nazwał Krak zaś wioskę swą Kraków.


Czasem Pozytywnie i  katastroficznie…

   Po pewnym burzliwym czasie i walkach na terenach ludu króla Kraka, pod wodzą Mieszka I oraz jego syna okupanci zwyciężyli i wioska została wcielona w tereny Polan.   Tam też z racji krańca Ojca swego życia, Chrobry I objął rządy, choć nie panował długo nad Krakowem.  Jako Ziemie Krakowskie na kartkach historii, ówczesna stolica Polski swą obecność zaznaczyła przez rożne ważne osiągnięcia , jak niezwykły rozwój i rozrost gospodarczy naukowy i historyczny! .
 
 To właśnie tu mieściła się główna siedziba Dworu Królewskiego i książąt, tu powstało Polskie biskupstwo i legendarny Wawel, i gdzieżby jak nie w Mieście Króla Kraka dokonana została koronacja Władysława Łokietka po zakończeniu rozbicia dzielnicowego?

 Lecz  prócz  krótkiego panowania Chrobrego I nie oszczędziły tego miejsca inne klęski. Wśród nich był zwycięski niszczący gród Atak Tatarów w 1241r czy Potop Szwedzki. Czarne dramatu przelał trzeci rozbiór Polski który odebrał mu przyłączenie do Polski, z racji tego ze ów kraj przestał istnieć na wiele dekad..
Także utrata  bycia stolicą kraju do dziś , miała w tym dolanie oliwy do ognia.

… Lecz zwycięsko i przyciągająco ostatecznie.

  Złą passe przerwano dopiero 1909 r., na mocy traktatu z Schonbrunn kiedy przyłączono je  do Księstwa Warszawskiego  gdzie przez pewien czas  mieściło się pod niepodległością warszawsko-polską zaś miasto terenowo odbudowano. W 1914 z tego miejsca jako pierwszy dowódca wojska po-rozpadowego, wyruszył Piłsudski  z swą armią z zamiarem odzyskania reszty Rzecz pospolitej . Także tutaj zamek wawelski stał się centrum dowodzenia Zwierzchnika sił Zbrojnych w jego postaci,jak i miejscem pracy Ignacego Mościckiego
Powstała tutaj organizacja Biały Orzeł będąca pierwszą konspiracyjną organizacją Przeciw-hitlerowską, jak i  miejsce miała sytuacja z Listą Schindlera, który aby ratować  żydów oferował  im tu stałą prace i brak-przeniesienia przez okupantów.


  Tak więc Kraków nie tylko fascynuję historią i  piękna architekturą dawnych i obecnych wieków, oraz przyciąga legendami i mitami o których opowiem poniżej , lecz także jest miejscem rozkwitu edukacyjnego  i intelektualnego! Miasto zwane Siedzibą Żaków mające nie porównywalne Juwenalia ,  tętniące odwiecznym życiem i intelektualnymi artystycznymi  inspiracjami dla takich ludzi jak Wisława Szymborska czy też Jan Matejko .
 Z Historii to wszystko z mojej strony, tak więc kiedy historyczny wstęp mamy już za sobą...


NA SMOKA KAMRACI!
Część II
 
... Czas przejść do  wybranych zdjęć ukazujących uroki i widoki z Miasta króla Kraka, a przy tym ich opis związanych z legendami.


Stylizowany  szlachecko  hol Dworca Krakowa Głównego.
Hol Dworca
* Placyk! Oraz Hotel Polonia  który wskazuję nam ze dobrze idziemy  do przejście, w stronę Starego Miasta z Dworca .
Plac
Hotel Polonia
* Ów publiczne mapowe malowidło pomogło nam dojść do starego miasta, rynku, czy też Sukiennic.
Malowidło Mapowe
*Wejście  na tereny Barbakanu. Dawną drogę dla szlachty i króla, ówczesnej zwąca się Floriańską .
Idąc cały czas prosto można znaleźć prócz masy ludzi, KFC jak i naprzeciw  pizzerię z wyśmienitą pizzą.
Och drzewo, to nie jest słit focia dla ciebie.
*Statuetka ukazują wejście na tereny Barbakanu jak i Twierdzy, do której turystyczny wstęp jest płatny.
Statuetka plus bonus dla czytających dotykiem!

*Jedna z ulic spod muru Barbakanu.*

*Nawet  uliczna sztuka malowana jest na wysokim poziomie!  , ach ten dworski Street art. *

* Słynny  Kościół  Mariacki  w Krakowie! .
Słynny z swego zdumiewającego wnętrza i trwającej ponad osiemset lat historii. Między innymi jak to ze początkowo był romańskim murowany,zaś po zniszczeniu przez Tatarów stał się później Gotyckim i parokrotnie poprawianym.

 Moja ukochana  opowiadała  w czasie kąpieli przy rynkowej fontannie, iż grany codziennie z wieży kościoła Hejnał Mariacki jest przerywany z ważnego powodu, grajek który  grał na trąbce w rytm powierzonych mu melodii nim je skończył  … został zabity. 
Jeśli kiedyś zdziwi was czemu ów melodia została przerwana nagle , przypomnijcie sobie tą miejscową tradycje.*

* Każdemu znany sławny i uwielbiany rynek , bogaty w turystów, zabytki jak i prowadzący nie tylko do Sukiennic*
Legalny miejski basen dla każdego.
Taka tam fontanna
*Archanioł na służbie. Żywy i czujny.*
Anioł Stróż.
Tylko dwa złote chwila na osobę!.
*Tę oto niecodzienną rzeźbę do której wnętrza można wejść, można spotkać na Krakowskich rynku, nie opodal rzeźb wskazujących cztery strony świata czy też  zbiornika darmowej wody pitnej.

 Powiadają iż stworzona przez Igora Mitoraja zwie się „Głowa Erosa”,  nie jednokrotnie niczym w dualizmie była utrapieniem urzędników i pozytywnym elementem rynku dla turystów.*

*Dotarliśmy na cudowny wizualnie Wawel!
Także i jego historia jest długa i rozbudowana ze mógłby pisać i pisać jeszcze więcej, lecz ograniczę się do tego ze to tu ma miejsce Pochówek dla „Zasłużonej Elity Polskiej” z wielu dziedzin i powodów,czy także  jedna z najbardziej naszpikowanych historią atrakcji turystycznych. *

*Gwiazdy z nieba spadły, i swe odbicie na wawelskim chodniku zostawiły. Tak gęsiego.*
Rączki proszę.
*Legenda głosi iż w  wczesnośredniowiecznym Krakowie panował terror wywołany bestią z Smoczej Jamy która rządała ofiar w bydlu i ludziach.
Polacy nie gęsi, swego Smoka mają!
Bestia ów miała wygląd stwora przyodzianego łuskami od potężnych ostrych czterech nóg i łap , przez długim ogon i czaszkę nie spotykanego dotąd zwierzęcia z ogromnymi skrzydłami. Stwór podobno prócz tego  potrafił zionąć ogień i rozsiewać po tym zapach siarki ,  potrafił unosić się w powietrzu dzięki swym ogromnym Łuskowo-twardym skrzydłom, jego właśnie nazwano Smokiem. Dalsza legenda wprowadza pomieszanie w ów historii, gdyż trudno udowodnić która z dwóch dalszych wersji legendy jest tą prawidłową.

Wedle jednej synowie króla o mieniu  Krak II i Lech popadli w bratobójczą walkę  po tym jak razem zabili smoka „rzymską”pułapką. Otóż podali mu pożądane martwe zwierze wypchane siarką, jak tylko smok dał się nabrać i zatruł się siarką tak umarł. Po czym jeden z braci zabił drugiego z żądzy oficjalnej wygranej i chwały, zaś winę zwalił na martwego smoka. Jego morderczy czyn po pewnym czasie został ujawniony,zaś on sam ukarany.

Zaś druga wersja mówi nam iż Król Krak za sugestią pewnego szewca wysłał smokowi ten sam fortel i los bestie spotkał marny,z zatrucia i z przepicia się wodą z Wisły.
Jednakże szewc jak wielu uważa – w tym i ja dotychczas - nie zwał się Dratewka, lecz Skuba .*

*Właśnie tu nad smoczą jamą jawi się forteca w której pracował i rządził w czasie wyprawy wojennych Piłsudski z Mościckim.  Także to miejsce było ważnym strategicznym miejscem na bitewnych kartach Historii Krakowa.*

Na
Zakończenie.
Kraków
Miasto do którego chętnie  wrócę!

Także tym optymistycznym akcentem kończę tą długą notkę.
Padam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz